Slovensko na Letných olympijských hrách 2020

Slovensko na Letných olympijských hrách 2020 v Tokiu reprezentovalo 41 športovcov v 13 športoch.[1] Na otváracom ceremoniáli malo Slovensko dvoch vlajkonosičov Zuzanu Rehák Štefečekovú a Mateja Beňuša.[2] Pôvodne sa olympiáda mala konať 24. júla až 9. augusta 2020, no kvôli pandémii ochorenia COVID-19 bola preložená na 23. júla až 8. augusta 2021.[3] Na záverečnom ceremoniáli bola vlajkonosičkou Danka Barteková.[4]

Slovensko na Letných olympijských hrách 2020
Flag of Slovakia.svg
IOC kódSVK
NOVSlovenský olympijský a športový výbor
Webstránkaolympic.sk
v Tokiu, Japonsku
23. júla 2021 – 8. augusta 2021
Účastníci41
Športy13
Vedúci výpravyRoman Buček
VlajkonosičiZuzana Rehák Štefečeková, Matej Beňuš (otvárací)
Danka Barteková (záverečný)
Medaily
Zlato
1
Striebro
2
Bronz
1
Spolu
4
Letné olympijské hry
1996200020042008201220162020
Zimné olympijské hry
1994199820022006201020142018

MedailyUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Medailové poradie na Letných olympijských hrách 2020
Medaila Meno Šport Disciplína Dátum
1  Zlato Zuzana Rehák-Štefečeková Športová streľba Trap ženy 29. júl 2021
2  Striebro Jakub Grigar Kanoistika K1 muži 30. júl 2021
2  Striebro Rory Sabbatini Golf Muži 1. august 2021
3  Bronz Samuel Baláž
Denis Myšák
Erik Vlček
Adam Botek
Kanoistika K4 500 m muži 7. august 2021

ŠportovciUpraviť

Zoznam slovenských súťažiacich v jednotlivých športoch na Olympijských hrách.[5][1]

Šport Muži Ženy Spolu
Atletika 5 4 9
Bedminton 0 1 1
Box 1 0 1
Cyklistika 2 0 2
Golf 1 0 1
Gymnastika 0 1 1
Kanoistika 7 2 9
Lukostreľba 0 1 1
Plávanie 1 1 2
Stolný tenis 2 1 3
Športová streľba 4 3 7
Tenis 3 0 3
Zápasenie 1 0 1
Spolu 27 14 41

AtletikaUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Atletika na Letných olympijských hrách 2020

Slovenskí atléti dosiahli vstupné štandardy na základe kvalifikačných časov alebo svetového rebríčka v nasledujúcich atletických disciplínach (maximálne 3 športovci na jedno podujatie):[6][7]

Bežecké disciplíny a chôdzaUpraviť

MužiUpraviť

Atlét Disciplína Rozbeh Štvrťfinále Semifinále Finále
Výsledok Poradie Výsledok Poradie Výsledok Poradie Výsledok Poradie
Ján Volko 100 m N/A 10.40 7. Nepostúpil
200 m 21.21 5. N/A Nepostúpil
Miroslav Úradník 20 km chôdza N/A 1:29:25 41.
Michal Morvay 50 km chôdza N/A 4:15:22 41.
Matej Tóth N/A 3:56:23 14.

ŽenyUpraviť

Atlét Disciplína Rozbeh Semifinále Finále
Výsledok Poradie Výsledok Poradie Výsledok Poradie
Gabriela Gajanová 800 m 2:01.41 7. Nepostúpila
Emma Zapletalová 400 m cez prekážky 55.00 6. K 55.79 6. Nepostúpila
Mária Czaková 20 km chôdza N/A 1:41:29 45.

Technické disciplínyUpraviť

Atlét Disciplína Kvalifikácia Finále
Výsledok Poradie Výsledok Poradie
Marcel Lomnický hod kladivom mužov 72,52 24. Nepostúpil
Martina Hrašnová hod kladivom žien 66,63 25. Nepostúpila

BedmintonUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Bedminton na Letných olympijských hrách 2020
Atlét Disciplína Základná skupina Eliminácia Štvrťfinále Semifinále Finále
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Poradie Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Poradie
Martina Repiská Ženská dvojhra   Sotomayor (GUA)
V (21–19, 21–12)
  Li (CAN)
P (18–21, 16–21)
2. Nepostúpila

BoxUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Box na Letných olympijských hrách 2020
Atlét Disciplína 1. kolo 2. kolo Štvrťfinále Semifinále Finále
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Poradie
Andrej Csemez Do 75 kg   Prince (TTO)
V 4–0
  Darchinyan (ARM)
P 0–5
Nepostúpil

CyklistikaUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Cyklistika na Letných olympijských hrách 2020

CestnáUpraviť

Atlét Disciplína Čas Poradie
Juraj Sagan Hromadný štart Nedokončil
Lukáš Kubiš Hromadný štart Nedokončil
Časovka 1:06:25.20 37.

GolfUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Golf na Letných olympijských hrách 2020
Atlét Disciplína 1. kolo 2. kolo 3. kolo 4. kolo Spolu
Skóre Skóre Skóre Skóre Skóre Par Poradie
Rory Sabbatini Muži 69 67 70 61 267 17 2 

GymnastikaUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Gymnastika na Letných olympijských hrách 2020

Športová gymnastikaUpraviť

Atlét Disciplína Kvalifikácia Finále
Náradie Spolu Poradie Náradie Spolu Poradie
K P Pr B K P Pr B
Barbora Mokošová Viacboj 11,700 12,833 13,333 13,333 51,199 52. Nepostúpila

KanoistikaUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Kanoistika na Letných olympijských hrách 2020

Vodný slalomUpraviť

Atlét Disciplína Kvalifikácia Semifinále Finále
1. jazda Poradie 2. jazda Poradie Najlepší čas Poradie Čas Poradie Čas Poradie
Matej Beňuš C1 muži 99,61 2. 96,89 1. 96,89 1. K 106,40 9. K 105,60 6.
Jakub Grigar K1 muži 94,37 9. 92,38 8. 92,38 8. K 96,27 4. K 94,85 2 
Monika Škáchová C1 ženy 125,65 16. 116,85 11. 116,85 12. K 124,87 10. K 129,39 9.
Eliška Mintálová K1 ženy 107,67 3. 117,55 18. 107,67 8. K 107,18 2. K 158,36 9.

Rýchlostná kanoistikaUpraviť

Atlét Disciplína Rozjazd Štvrťfinále Semifinále Finále
Čas Poradie Čas Poradie Čas Poradie Čas Poradie
Peter Gelle K1 1000 m muži 3:42.131 2. K Voľný los 3:28.255 7. K 3:28.240 14.
Samuel Baláž
Adam Botek
K2 1000 m muži 3:13.982 3. 3:11.458 2. 3:20.917 6. K 3:21.087 10.
Samuel Baláž
Adam Botek
Denis Myšák
Erik Vlček
K4 500 m muži 1:21.807 2. K N/A 1:23.799 2. K 1:23.534 3 

LukostreľbaUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Lukostreľba na Letných olympijských hrách 2020
Športovec Disciplína Kvalifikácia 1. kolo 2. kolo Osemifinále Štvrťfinale Semifinále Finále
Skóre Poradie Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Poradie
Denisa Baránková Súťaž jednotlivkyň 655 12.   Pärnat (EST)
P 4–6
Nepostúpila

PlávanieUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Plávanie na Letných olympijských hrách 2020
Atlét Disciplína Rozplavba Semifinále Finále
Čas Poradie Čas Poradie Čas Poradie
Richard Nagy Motýlik 200 m 2:01.91 37. Nepostúpil
Polohové preteky 400 m 4:18.29 23. N/A Nepostúpil
Andrea Podmaníková Prsia 100 m 1:08.36 28. Nepostúpila
Prsia 200 m 2:29.56 30. Nepostúpila

Stolný tenisUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Stolný tenis na Letných olympijských hrách 2020
Atlét Disciplína Kvalifikácia 1. kolo 2. kolo 3. kolo Osemfinále Štvrťfinale Semifinále Finále / Zápas o 3. miesto
Súper
Výsledok
Súper
Výsledok
Súper
Výsledok
Súper
Výsledok
Súper
Výsledok
Súper
Výsledok
Súper
Výsledok
Súper
Výsledok
Poradie
Jang Wang Dvojhra muži Voľný los   Powell (AUS)
V 4–0
  Niwa (JPN)
P 0–4
Nepostúpil
Barbora Balážová Dvojhra ženy Voľný los   Juan (USA)
P 0–4
Nepostúpila
Ľubomír Pištej
Barbora Balážová
Zmiešaná dvojhra N/A   Ionescu
Szőcs (ROU)
P 1–4
Nepostúpili

Športová streľbaUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Športová streľba na Letných olympijských hrách 2020

MužiUpraviť

Atlét Disciplína Kvalifikácia Finále
Body Poradie Body Poradie
Patrik Jány 10 m vzduchová puška 630,5 4. K 143,7 7.
50 m malorážka 1172 13. Nepostúpil
Juraj Tužinský 10 m vzduchová pištoľ 570 27. Nepostúpil
Erik Varga Trap 122 11. Nepostúpil

ŽenyUpraviť

Atlét Disciplína Kvalifikácia Finále
Body Poradie Body Poradie
Danka Barteková Skeet 118 13. Nepostúpila
Zuzana Rehák-Štefečeková Trap 125 SR 1. K 43 OR 1 

Zmiešané týmyUpraviť

Atlét Disciplína Kvalifikácia Finále
Body Poradie Body Poradie
Marián Kovačócy
Jana Špotáková
Trap 144 8. Nepostúpili
Erik Varga
Zuzana Rehák-Štefečeková
146 3. K 42 4.

TenisUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Tenis na Letných olympijských hrách 2020
Atlét Disciplína 1. kolo 2. kolo Osemfinále Štvrťfinále Semifinále Finále / Zápas o 3. miesto
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Súper
Skóre
Poradie
Norbert Gombos Dvojhra muži   Giron (USA)
P 6–7(4–7), 6–3, 2–6
Nepostúpil
Lukáš Klein   Duckworth (AUS)
P 7–5, 3–6, 6–7(4–7)
Nepostúpil
Filip Polášek
Lukáš Klein
Štvorhra muži N/A   Karatsev /
Medvedev (ROC)
V 7–5, 6–4
  Krajicek /
Sandgren (USA)
P 7–6(7–2), 2–6, [5–10]
Nepostúpili

ZápasenieUpraviť

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zápasenie na Letných olympijských hrách 2020
Atlét Disciplína Osemfinále Štvrťfinale Semifinále Oprava Finále / Zápas o 3. miesto
Súper
Výsledok
Súper
Výsledok
Súper
Výsledok
Súper
Výsledok
Súper
Výsledok
Poradie
Boris Makojev Voľný štýl do 86 kg   Naifonov (ROC)
P 0–6
Nepostúpil

ReferencieUpraviť

  1. a b TASR. Slovensko do Tokia s najmenšou výpravou, no i medailovými ambíciami. teraz.sk (Bratislava: TASR), 2021-07-21. Dostupné online [cit. 2021-07-24].
  2. Tokio 2020: Dilema slovenských vlajkonosičov: Ešte nevieme, ako to vyriešime. Aktuality.sk (Bratislava: Ringier Axel Springer Slovakia), 2021-07-22. Dostupné online [cit. 2021-07-24].
  3. SOUČEK, Ľubomír. Preložené olympijské hry v Tokiu sa majú začať takto o rok, 23. júla 2021 [online]. Bratislava: olympic.sk, 2020-07-22, [cit. 2021-07-01]. Dostupné online.
  4. Sportnet. Olympijský oheň v Tokiu zhasol. Arigato! odkázali Japonci. sme.sk (Bratislava: Petit Press). Dostupné online [cit. 2021-08-19]. ISSN 1335-4418.
  5. SOUČEK, Ľubomír. Valné zhromaždenie SOŠV schválilo na OH v Tokiu 39 športovcov, ďalší ešte môžu pribudnúť [online]. Bratislava: olympic.sk, 2021-07-01, [cit. 2021-07-01]. Dostupné online.
  6. iaaf.org – Top Lists [online]. IAAF, [cit. 2019-04-08]. Dostupné online.
  7. IAAF Games of the XXXII Olympiad – Tokyo 2020 Entry Standards [online]. IAAF, [cit. 2019-04-08]. Dostupné online.

Externé odkazyUpraviť